Google'ın içeriği silmediği için Rusya'ya para cezası ödüyecek

Google'ın içeriği silmediği için Rusya'ya para cezası ödüyecek

İnternet devi, yaklaşık 87 milyon avroya eşdeğer bir ödeme yapmalı. Bir Rus mahkemesi ABD'li internet devi Google'ı toplam 7,2 milyar ruble (86,8 milyon avroya eşdeğer) ağır para cezasına çarptırdı. Interfax ajansına göre, Cuma günü Moskova'daki mahkeme, şirketin "yasaklanmış içeriği" silmeyi reddettiğini söyledi. Buna göre, ceza tutarı ilk kez Grubun Rusya'daki yıllık cirosuna göre belirlendi. Şirket, Google'ın önce kararı ayrıntılı olarak okumak ve ardından sonraki adımlar hakkında tavsiyede bulunmak istediğini duyurdu.


Zaten Google'a karşı birden fazla para cezası


Bilişim şirketleri Facebook, Twitter ve Tiktok gibi Google da daha önce birkaç kez para cezasına çarptırılmıştı. Özellikle yıl başında aylardır esir kampında bulunan Kremlin muhalifi Alexej Navalny'nin hapsedilmesine karşı yapılan kitlesel protestolardan bu yana, Rus makamları sosyal ağları hedef aldı.

Platformları, yetkisiz gösteri çağrılarını, çocuk pornografisi içeriğini veya intihar çağrılarını sürekli olarak kaldırmamakla suçluyorsunuz.

Net aktivistleri ise prosedürü defalarca Rusya'daki ücretsiz internete karşı baskı olarak eleştiriyor. Devlet Duması enformasyon politikası başkan yardımcısı Anton Gorelkin, para cezaları yardımcı olmazsa "çok tatsız önlemler" alınacağını söyledi.


Dünyadan Haberler Editörü : Gul_Beyaz
Dünyadan Haberler 
Editör : Gul_Beyaz

[ 2021-12-24T21:35:21 ][ Okunma : 790 ]google-newste takip edin