Cinsel ilişki sıklığı kaç günde bir olması lazım?

Cinsel ilişki sıklığı kaç günde bir olması lazım?

CİNSEL İLİŞKİ SIKLIĞI: HAFTADA KAÇ KEZ OLMALI?

Cinsel ilişki sıklığı, insanın yaşamında veya bedeninde neler olup bittiğine bağlı olarak artıp azalabilir. Çünkü cinsel yaşam pek çok farklı faktörden etkilenir. Yaş, sağlık, ruh hali, stres, cinsel istek, yaşam tarzı ve çift ilişkisindeki sorunlar gibi birçok faktör cinsel ilişki sıklığı konusunda belirleyici rol oynar. Bu nedenle, ne sıklıkta cinsel ilişki yaşamanın normal olduğu sorusuna herkes için geçerli olacak standart bir cevap vermek mümkün değildir. Haftada kaç kez cinsel ilişkiye girilmeli sorusuna sihirli bir sayı vermek zor olsa da konuyla ilgili yapılmış araştırmalar mevcut. Kişilik ve Sosyal Psikoloji Derneği’nin araştırmasına göre sağlıklı bir cinsel yaşam için haftada 1 kez seks yapmak yeterlidir.

Sağlık, yaşam tarzı, cinsel dürtü ve yaş gibi faktörler cinsel aktiviteyi önemli ölçüde etkilemektedir. Kinsey Enstitüsü’nde yapılan araştırmaya göre 18-29 yaş arasındaki insanlar ortalama olarak yılda 112, haftada 2 kez cinsel ilişkiye girmektedir. Aynı araştırmada yaş arttıkça cinsel ilişki sıklığının azaldığını görülmektedir. Buna göre 30-39 yaş arasındaki insanlar yılda 86 kez seks yaparken, 40-49 yaş aralığındaki kişiler yalnızca 69 kez ilişkiye girmektedir. yaşlandıkça cinsel ilişki sıklığının azalmasının kronik sağlık sorunlarının artmasıyla yakından ilgili olduğunu söylemektedir.

Evlilikte Cinsel İlişki Sıklığı Ne Olmalı?

Cinsel ilişki sıklığında rol oynayan faktörlerden biri de evliliktir. Evlilikte ilişki sıklığı genellikle ilişki süresi uzadıkça azalmaktadır. Kinsey Enstitüsü’nün 2017’de yaptığı bir çalışmaya göre; evli çiftlerin %34’ü haftada iki ila üç kez, %45’i ise ayda birkaç kez ilişkiye girmektedir. Social Psychological and Personality Science dergisinde yayınlanan başka bir araştırma ise [2], her hafta düzenli seks yapan çiftlerin daha mutlu olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırmacılardan Amy Muise’a göre daha çok seks daha fazla mutlukla ilişkilendirilse de haftada birden fazla cinsel ilişkiye girmenin mutluluk üzerinde ekstra bir etkisi yoktur.

Yeni Evli Çiftler Ne Sıklıkla İlişkiye Girmeli?

Evliliğin cinsel ilişkiyi daha ulaşılabilir kıldığı düşüncesi yaygındır. Bu sebeple yeni evli çiftlerde ilişki sıklığı daha fazladır. Cinsel Davranış Uzmanı Barry McCharty, balayında cinsel ilişki sıklığı konusunda çiftlere buldukları her fırsatta seks yapabileceklerini söylemektedir. Ancak evlilikte her gün ilişkiye girmek vajinal tahriş, yanma ve ağrı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu sebeple maraton seks seanslarında kayganlaştırıcı ve prezervatif kullanmak cinsel ilişkiyi daha rahat bir deneyime dönüştürebilir.

Sık Cinsel İlişkiye Girmek Evliliği ve Aşkı Canlı Tutar Mı?

Yoğun cinsel aktivite fiziksel ve duygusal anlamda birçok faydaya sahiptir. Seks daha fazla mutluluk ve daha az stresle yakından ilgilidir. Eşler arası cinsel ilişki sıklığı arttıkça bağlılık ve sevgi de artmaktadır. Düzenli bir cinsel yaşama sahip olmak çiftler arasında duygusal bağlantı kurulmasını da kolaylaştırır. Cinsel frekansın düşük olduğu ilişkiler ise öfke, sadakatsizlik ve boşanmalara karşı daha savunmasız hale gelmektedir.

Hamilelikte Cinsel İlişki Sıklığı Ne Olmalı?

Sağlıklı gebeliklerde son bir aya kadar cinsel ilişkiye girmekte hiçbir sakınca yoktur. Health Science Journal’da yayınlanan bir makaleye göre [3] hamilelik ilerledikçe orgazm ve cinsel tatmin seviyesi artmasına rağmen cinsel ilişki sıklığında düşüş görülmektedir. Bununla birlikte hamilelikte cinsel ilişki sıklığı ikinci trimester döneminde ayda ortalama 5 keredir.

Yumurtlama Döneminde Cinsel İlişki Sıklığı Ne Olmalı?

Hamile kalmak için ne zaman seks yapılması gerektiği kadar ne sıklıkla yapılması gerektiği de önemlidir. Yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmek hamilelik şansını artırır. Peki, hamile kalmak için ne sıklıkla cinsel ilişkiye girilir? Uzmanlar günde bir kereden fazla seks yapılmamasını tavsiye etmektedir. Daha çok seks yapmanın hamilelik şansını artırdığı düşünülse de sık cinsel ilişki yaşamak sağlıklı sperm sayısını azaltmaktadır.

Bir Günde Kaç Defa Cinsel İlişkiye Girmek Sağlıklıdır?

Düzenli olarak seks yapmak sağlıklı ve normal yetişkinlerin yaşamının bir parçasıdır. Konu seks olunca, bir gecede kaç defa ilişkiye girilir sorusu merak konusudur. Aynı gün içinde bir kereden fazla seks yapmak mümkündür. Ancak bu sıklığın sürekli olarak tekrarlanması tahriş, yanma, yorgunluk ve stres gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Konuyla ilgili haftalık bazda bir ortalama vermek gerekirse, Cinsel Davranış Uzmanı Barry McCharty’e göre haftada en fazla 2 kere ilişkiye girmek en sağlıklısıdır.

İdeal Cinsel İlişki Kaç Günde Bir Olmalıdır?

Daha fazla seks, daha fazla mutluluk mottosu her zaman işe yaramayabilir. Her gece seks yapmak dikkat dağınıklığı, yorgunluk ve strese neden olmaktadır. York Üniversitesi Öğretim Üyesi Amy Muise’a göre haftada iki kere cinsel ilişkiye girenler bir kere seks yapanlardan daha mutlu değiller.

Bunlarda ilginizi Çekebilir Tıkla?.

Çiftler bir seks çöküşünden çıkmak için birlikte nasıl çalışır?.

Mevsimler Göre Cinsel İsteğinizi Nasıl Etkiler?

69. pozisyon hakkında bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız

Hintli seksi: Duydunuzmu Hintli seks nedir Acaba?

Fransız seksi Dünyada neden bu kadar Meşhurdur?

Seks ve aşk: konusunda sıcak haberler ve yeni trendler Neler?

Neden bircok kadin mastürbasyonu tercih ediyor?

Aşiklarin öpüşürken yaptiklari En kuralsiz Hatalar Neler?

Bilim İnsanlarının Seks Hakkında Keşfettiği 6 İlginç Şey Neler?

Kadınlar Neden Cinsellikten Soğur? iste detaylari.

Şimdi Partnerinize Göndermeniz Gereken 33 Seks Mesajı.

Bu 7 ipucu her erkek insanı ateşleyecek.

Seks yapmadığınızda vücudunuza ne olur?

Ereksiyon yok Penis seks sirasinda sertlesmiyor mu?

Penis balik gibi mi kokuyor? Nedeni bu olabilir?

Sperm yutmak tehlikeli olabilir mi?

Penis üzerindeki dikey iz nereden geliyor?


Saglik Haberleri Editörü : Kalbimin_Gulu
Saglik Haberleri 
Editör : Kalbimin_Gulu

[ 2022-12-25T20:53:56 ][ Okunma : 386 ]google-newste takip edin