Gelecek Müzesi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde açıldı.

Gelecek Müzesi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde açıldı.

"Gelecek Müzesi", Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde açıldı. 7 katlı sütunsuz anıt, dünyanın en güzel binalarından biri olarak nitelendiriliyor. 77 metre yüksekliğinde ve 14 bin metre Arap kaligrafisi ile aydınlatılan paslanmaz çelik bir cepheye sahip.

Entelektüel merkez, bilim, teknoloji ve inovasyon alanındaki dünyanın en iyi beyinlerini bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Dubai'yi gelişmekte olan teknolojiler için bir test platformu ve dünya çapında yetenekler, mucitler ve yaratıcı profesyoneller için de zamanımızın en büyük sorunlarını çözmek adına bir keşif üssü haline getirmeye hazırlanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri İleri Teknolojiden Sorumlu Devlet Bakanı ve BAE Uzay Ajansı Başkanı Sarah el Amiri, müzenin, mevcut endüstri oyuncuları ve akademik kurumların yanı sıra Dubai'nin yasal yapısıyla bilim ve teknolojiyi nasıl desteklediğini anlattı.


Gelecek Müzesi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde açıldı.Dünyadan Haberler

"İnovasyonun ve kalkınmanın en önemli bileşeni olan insan unsurunu sağlıyor" diyen Bakan el Amiri, "Bizim için, ekonominin gelişmesinde ve çeşitlendirilmesinde ve daha da önemlisi, ekonominin mevcut sektörlerinin etkisini ve sonuçlarını artırmak için önemli bir bileşen." ifadelerini kullandı.

Gelecek Müzesi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde açıldı.Dünyadan Haberler

İçeri giren ziyaretçiler, Birleşik Arap Emirlikleri'nin kuruluşunun yüzüncü yılı olan 2071 yılına doğru deneyimsel bir yolculuğa çıkıyor.

"İçeride sergilenenlerin zaman içinde (eskidiği için) değer kazandığı geleneksel müzelerin aksine, gelecekle ilgili konuşurken sürekli geleceğe bağlı kalmalısınız. Bu hikayeyi sürekli olarak nasıl oluşturabileceğimiz konusunda oldukça heyecanlıyız. Sizi uzak bir gelecekten, yani hayal ve hayal gücünden, 2071'den ziyade insanların gelecek birkaç yılda neler olacağını görebileceği yakın ve daha somut bir geleceğe götürüyor."

Gelecek Müzesi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde açıldı.Dünyadan Haberler

Dışarıdan bakıldığında uzay üssünü andıran 30 bin metrekarelik mimari şaheser, bilimsel bir merkez. İnsanlığın geleceği için çözümler üretirken bilim, teknoloji ve inovasyondaki en iyi beyinleri bir araya getirecek.

Müzenin her katı, uzay kaynaklarının geliştirilmesinden ekosistemlere, biyomühendislikten sağlığa kadar farklı bir odak noktasına sahip.

Keza sanal ve artırılmış gerçeklik, Büyük Veri (Big Data), robotik ve yapay zekaya odaklanan müze, araştırma enstitüleri ve üniversitelerle beraber sağlık, eğitim, akıllı şehirler, enerji ve ulaşım gibi çeşitli sektörlere ayrılmış inovasyon laboratuvarlarının yanı sıra ortaklaşa yeni icatların test edilmesine de ev sahipliği yapacak.

"Belki ilk olarak kalkınmanın küresel itici güçlerinden biri olarak nitelendirilen bilim ve teknolojinin öneminden bahsedebiliriz." diyen Bakan el Amiri, "Bizim için bu, ekonominin gelişmesinde ve çeşitlendirilmesinde ve daha da önemlisi ekonominin mevcut sektörlerinin etki ve sonuçlarını arttırmada önemli bir bileşendir. Bu bağlamda birlikte çalışmak için bütün bir ekosisteme ihtiyacınız var. Endüstriyel oyuncular var. Araştırma yeteneklerini daha da geliştiren mevcut akademik kurumlarınız var. Deneme yapmanıza, gelip bir şeyleri test etmenize izin veren yasal imkana sahipsiniz. Bir de inovasyon ve gelişme için en önemli bileşen olan insan unsurunu sağlayan Dubai Gelecek Müzesi'nin kaynağı var. Bu da size önümüzdeki zorlukların ne olduğu konusunda gelişim ve anlayış yelpazesi sunar." diyor.

Gelecek Müzesi Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai kentinde açıldı.Dünyadan Haberler

Geleceğe açılan küresel bir kapı olarak Dubai, gelişen teknolojiler için test alanı ve dünyanın dört bir yanından başarılı yetenekler, mucitler ve yaratıcı profesyoneller için zamanımızın en büyük sorunlarını çözmek için bir keşif üssü olmaya aday.

"Gelecek, düşündüğümüz kadar uzak olmayan bilinmeyenlerle dolu. 'Geleceğin Müzesi' ise insanlığın bu bilinmeyenleri yeniden değerlendirerek ve zamanda ilerleyerek toplu olarak başarmayı umduklarını sergiliyor."


Dünyadan Haberler Editörü : Gul_Beyaz
Dünyadan Haberler 
Editör : Gul_Beyaz

[ 2022-03-18T23:42:14 ][ Okunma : 383 ]google-newste takip edin