Uykuyu: uyumadığınızda meydana gelen 5 şey

Uykuyu: uyumadığınızda meydana gelen 5 şey

Çoğu insan ara sıra uyku bozukluklarından muzdariptir. Ancak sürekli olarak yeterince uyumuyorsak, bunun sağlığımız açısından ciddi sonuçları olabilir.

Uyku ihtiyaçlarımız oldukça bireyseldir; bazı insanlar sadece altı saat uykuyla idare ederken, diğerleri dokuz ila on saat arası uykuya ihtiyaç duyar. Ancak kural olarak formda ve sağlıklı olmamız için yedi ila sekiz saatlik uyku en uygunudur.


Bir gece iyi uyumadığımızda genellikle bunu hemen fark ederiz. O zaman kendimizi yorgun ve enerjisiz hissederiz ve ruh hali değişimleri de yaygın bir semptomdur. Uzun bir süre boyunca yeterince uyumazsak sağlığımızın büyük ölçüde zarar görmesi hiç de şaşırtıcı değil.


Yeterince uyumazsanız böyle olur

1. Konsantrasyon azalır

Gece boyunca beden ve zihin yenilenir. Yeterince uyumuyorsak beynimiz yeterince dinlenemediği için acı çeker. Sonuçları: konsantrasyon güçlüğü ve unutkanlık. Derin uyku aşamasında, öğrendiğimiz her şeyi içeren anılarımızı saklarız. Yeterli miktarda yoksa veya aşamalar çok kısaysa, bunun beynimizin performansı üzerinde sonuçları vardır. Uyku eksikliğinin tipik bir belirtisi cümle kurma hataları veya kelimeleri unutmaktır.


2. Daha kolay sinirlenirsiniz

Yeterince uyumuyorsanız, duyusal uyaranlara daha duyarlı tepki verirsiniz ve önemli ve önemsiz uyaranları ayırt etmekte zorlanırsınız. Yeterince uyuyamazsanız, bip sesi gibi yüksek sesler sizde çok daha fazla strese neden olabilir. Aslında bu durum, beyinleri önemli olanı önemsiz olandan ayırmakta güçlük çeken şizofreni hastalarının davranışlarına benzer.


3. Çeşitli hastalıklara yakalanma riski artar

Uyku eksikliği çeşitli hastalıklara yakalanma riskini artırır. Yeterince uyumazsanız kalp atış hızınız artar ve vücut ısınız düşer. Bu bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Çeşitli çalışmaların meta-analizinin de doğruladığı gibi, damar sertliği, kalp krizi veya felç gibi kardiyovasküler hastalık riski de artmaktadır.


Yeterli uyku almamanın diğer sağlık riskleri arasında kan basıncının artması ve kan şekerinin bozulmasında aşırı yavaşlama ve dolayısıyla tip 2 diyabet geliştirme riskinin artması yer alır. Ancak depresyon gibi ruhsal hastalıklara yakalanma riski de artıyor.


4. Cildiniz erken yaşlanır

Yeterince uyumadığınızda vücudunuz aşırı miktarda stres hormonu kortizol salgılar. Bu cilt yapısına saldırır, onu inceltir ve kurutur. Bu, cildin erken yaşlanmasına katkıda bulunur, daha az elastikiyete neden olur ve kırışıklık oluşumunu artırır.


5. Kilo alabilirsiniz

Uyku sırasında vücudumuz leptin gibi tokluk hormonlarını salgılar. Aksi takdirde çok aç olduğumuz için uyanırdık; sonuçta gece, günün hiçbir şey yemediğimiz en uzun aşamasıdır. Yani uyumadığımızda vücut bu doyurucu maddeleri salgılamaz, bunun yerine ghrelin gibi iştahı artırıcı hormonlar salgılar ve kendimizi daha aç hissederiz.


Uykusuz kaldığımızda vücudumuz özellikle yağ ve karbonhidrat bakımından zengin gıdalara ihtiyaç duyar çünkü bunlar açlığı en çabuk giderir. Çok az uyku kilo almanıza neden olabilir ve sağlığınız için tehlikeli olan aşırı kilolu olma riskini artırabilir.


Saglik Haberleri Editörü : Kervanlar
Saglik Haberleri 
Editör : Kervanlar

[ 2024-02-17T18:47:03 ][ Okunma : 113 ]google-newste takip edin