Dudaktaki sivilce ve uçuk: Arasindaki fark nedir?.


Dudaktaki sivilce ve uçuk: Arasindaki fark nedir?. - Saglik Haberleri

Herkes onlardan nefret ediyor ama herkeste var. Ara sıra yüzümüzde ortaya çıkan küçük sivilcelerden bahsediyoruz. Bununla birlikte, cilt olgusu doğrudan dudakta meydana gelirse bazen kendimize şunu sorarız: Bu gerçekten sadece bir sivilce mi, yoksa çirkin uçuk kabarcıkları mı gelişiyor? Özellikle erken aşamalarda benzer görünebilirler.

 • Bunlar sivilce ve uçuk arasındaki farklar.

  Stres ve hormonal dalgalanmalar dudaktaki uçuk ve sivilcelerin gerçek iltihaplanma kaynaklarıdır. Ancak ikisi de çok farklıdır. Kalbimingulu dermatolog Dr. Timm Golüke farklılıklar, nedenleri ve tedavi seçeneklerinden bahsetti..

 • Sivilce mi uçuk mu? farklar bunlar

  Dudak çevresindeki deri gergin veya kaşınmaya başlarsa birçok kişi kendilerine neyle uğraştıklarını sorar; bu sadece sinir bozucu bir sivilce mi yoksa uçuk mu? Her iki cilt durumu da özellikle başlangıç ??aşamalarında görsel olarak benzer olsa da benzerlikler yüzeyde kalır. Bununla birlikte, birkaç görsel benzerlik vardır: Her ikisinde de başlangıçta dudak çizgisi boyunca kırmızımsı, genellikle sıvı dolu bir şişlik bulunur. Ayrıca cilt bölgesinin şişmesi veya hafif ağrı gibi belirtiler de hem sivilcenin hem de dudaktaki uçuğun tipik yan etkileridir..

  Özellikle salgından hemen önce, cildin görünümüne daha yakından bakılması tavsiye edilir, çünkü semptomlar zaten bir sivilce veya uçukla ilişkilendirilebilir. Dudakta yanma, karıncalanma hissi, uçuk yüzeye çıkmadan önce klasik bir uyarı işaretidir. Özellikle ağız bölgesindeki sivilce acı verebilir ancak genellikle tipik bir karıncalanma hissi olmadan ortaya çıkar.

 • Dudaktaki uçuk

  Sivilceden farklı olarak uçuk çok sayıda küçük kabarcıklardan oluşur.

  "Herpes genellikle çeşitli küçük kabarcıklardan oluşur" diyor Dr. Timm Golüke. "Bu kabarcıklar başlangıçta suya benzer. Herpes hastalığında çoğu zaman önceden bir şeylerin yaklaştığı hissine kapılıyorsunuz” diye ekliyor. Sivilceden farklı olarak dudaktaki uçuk da bulaşıcı bir hastalıktır. Bir kez enfekte olduğunuzda, genellikle virüsü hayatınızın geri kalanı boyunca yanınızda taşırsınız. Bir bölüm, soğuk algınlığı gibi zayıflamış bir bağışıklık sistemi veya stres ve hormonal değişiklikler dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle tetiklenebilir..

 • Tedavisi nasil olur?

  Uçuklarda küçük kabarcıklar sıvıyla doldurulur. Bu nedenle hiçbir durumda açılmaması önemlidir; aksi takdirde virüsler cildin diğer bölgelerine yayılabilir. İyi tarafı ise uçukların (dudaktaki sivilce gibi) genellikle bir süre sonra kendi kendine iyileşmesidir. Süreci hızlandırmak istiyorsanız her eczanede veya eczanede bulabileceğiniz virüs önleyici merhemler veya özel bantları kullanabilirsiniz. Sadece etrafınızdakilerle uğraşırken özellikle dikkatli olmalısınız. Bulaşıcı virüs esas olarak sıvı değişimi yoluyla bulaşır. Partnerinizi tutkulu bir öpücükle selamlamak istiyorsanız dikkatli olun!.

 • Dudaktaki sivilceler Neden oldu

  Sivilcelerin uçuklardan çok farklı olduğunu söyleyen Dr. Golüke: “Dudağınızda sivilce çıktığı zaman, bunun başlangıçta çıktığını fark etme olasılığınız daha azdır. Ancak patlak verdiğinde genellikle uçuktan daha fazla acı verir. Ayrıca dış kısmında küçük sarı bir kabuk bulunur.” Küçük sivilceler sebum ile doludur; iltihaplanırsa irin de ortaya çıkabilir. Dudaktaki sivilcenin nedenleri farklı olabilir. Temel olarak sivilce ağzın köşesinde görünme eğilimindedir. Makyaj kalıntıları ve ölü deri hücreleri burada toplanıp gözenekleri tıkayabilir. Ağız çevresindeki sivilcelerin diğer tetikleyicileri şunlardır:.

  Ancak çoğu zaman saç bakım rutininizi ayarlamanız yeterlidir. Örneğin saçlarınızı çok sık yıkamamalısınız: ironik olarak saçlar daha çabuk kurur ve tam tersi, daha çabuk tekrar yağlanır. Sebum bu şekilde kafa derisinde toplanır ve sivilcelerin oluşmasına neden olur. Özellikle salisilik veya hyaluronik asit içeren bir maske kullanıyorsanız kafa derisine masaj yapmak da yardımcı olabilir.

 • Aşırı sebum üretimi.

  stres.

  hormonal dalgalanmalar.

  Belirli gıdalara veya kokulara reaksiyon.

  Tedavisi Nasıl.

  Aynı şey burada da geçerli: sadece ifade etmeyin! Her ne kadar cazip gelse de, sivilcenin dinlenmesine izin vermemek de aynı derecede verimsizdir. Sıkma (iltihaplanma durumunda) irin cildin daha da derinlerine nüfuz etmesine ve iltihabın artmasına neden olabilir. Ayrıca ciltte çirkin sivilce izlerinin kalma riski de vardır. Tıpkı uçukta olduğu gibi dudağınızdaki sivilceyi patlatmak durumu daha da kötüleştirebilir. Sivilce etrafındaki cildin yumuşatılması daha tavsiye edilir, örneğin antiinflamatuar papatya burada uygundur. İnce bir çinko emülsiyonu sivilcenin daha çabuk kaybolmasına da yardımcı olabilir..


Saglik Haberleri Editörü : Gul_Beyaz
Saglik Haberleri 
Editör : Gul_Beyaz

[ 2023-11-05T22:13:33 ][ Okunma : 81 ]google-newste takip edin