Saç derinizde sivilce mi var? Saç derisindeki sivilcelere ne iyi gelir?

Saç derinizde sivilce mi var? Saç derisindeki sivilcelere ne iyi gelir?

Saç derinizde sivilce mi var? “Saç derisi sivilceleri” ile bu şekilde mücadele edersiniz.Yüz, dekolte ve sırttaki lekelerle uğraşmak yeterli olmadığı için zaman zaman saçlı deride de pis sivilceler oluşabiliyor

 • Saçlı deride de pis sivilceler nasil temizlenir? Başınızdaki sivilceleri temizleyin

  Saçınızın altındaki deri gergin veya kaşınıyorsa, bu her zaman can sıkıcı bir kepek olmak zorunda değildir. Sivilcelerin saç derisinde nasıl göründüğünü ve nasıl tedavi edileceğini öğrenmek için makaleyi okuyun..

 • Dermatolog Dr. Timm Golüke bunun arkasında ne olduğunu açıklıyor

  Saçlarını tararken cildinin gergin olduğunu veya küçük şişlikler hissettiğini hisseden herkes muhtemelen kafa derisindeki sivilceyle de uğraşmak zorunda kalmıştır. Bunlar diğer kafa konumlarında olduğu gibi burada da sıklıkla meydana gelme eğilimindedir. Daha sık ortaya çıkarlarsa buna saç derisi sivilcesi de denir. Dermatolog Dr. Timm Golüke bunun arkasında ne olduğunu açıklıyor..

 • Saç derisindeki sivilcelerin nedeni budur

  Baş her ne kadar kıllarla kaplı olsa da altında da diğer cilt bölgeleri gibi bakım gerektiren ve küçük problemli bölgelere sahip hassas bir cilt vardır: Bu nedenle sivilceler yüzde veya sırtta olabileceği gibi saç derisinde de ortaya çıkabilir. Dermatolog Dr. Göllük ortaya çıkıyor. Bu, küçük saç köklerinin iltihaplanmasına neden olur. Doktor, “Kabaca söylemek gerekirse, saç kökünün iltihaplanmasıdır” diyor. Sivilceler genellikle saç derisi çok yağlı olduğunda ortaya çıkar. Çoğu zaman ilk bakışta görülmezler, ancak tarama sırasında veya ağrıya neden olduklarında ve ciltte gerginlik oluştuğunda fark edilirler. Daha sonra pullu ila kırmızımsı bir görünüme sahip olabilirler..

 • Kafa derisindeki sivilcelerin nedenleri

  “Saç derisinde sivilce, sözde küçük saç folikülleri iltihaplandığında ortaya çıkar. Bunlar kafa derisindeki küçük sivilcelerdir. Bunları çizerseniz saça yayılır ve çoğalabilirler.” Temel olarak sivilceler, cildin diğer bölgelerinde olduğu gibi kafa derisinde de görülür. Gözenekler ölü deri hücreleri veya sebum ile tıkanır. Bununla birlikte, başka koşullar da kafa derisinde sivilce oluşumunu teşvik edebilir: "Saç yağları veya aşırı terleme gibi aşırı saç bakımı semptomları kötüleştirebilir" diyor Dr. Göllük. Aynı şekilde eski şekillendirme ürünleri de saç derisinde birikerek gözenekleri tıkayabilir. Kafa derisindeki sivilcelerin diğer tetikleyicileri şunlardır:.

 • Hormonal bozukluklar veya PKOS sendromu gibi hastalıklar

  Bazı ilaçları veya doğum kontrol haplarını almak

  Stres

  Süt ürünlerine aşırı ağırlık veren bir diyet

  Saç derinizdeki sivilceleri bu şekilde tedavi edebilirsiniz

  Temel olarak kafa derisindeki sivilcelerin tedavisi nispeten kolaydır. Aşırı durumlarda dermatolog, sebumu azaltan veya kurutan şampuanların kullanılmasını önerir. Bunlar fazla yağları ve cilt hücrelerini temizler ve saç derisinin daha iyi nefes almasını sağlar..

  Ancak çoğu zaman saç bakım rutininizi ayarlamanız yeterlidir. Örneğin saçlarınızı çok sık yıkamamalısınız: ironik olarak saçlar daha çabuk kurur ve tam tersi, daha çabuk tekrar yağlanır. Sebum bu şekilde kafa derisinde toplanır ve sivilcelerin oluşmasına neden olur. Özellikle salisilik veya hyaluronik asit içeren bir maske kullanıyorsanız kafa derisine masaj yapmak da yardımcı olabilir.

 • Saç derinize rahatlatıcı bir maske masajı yapmak için masaj fırçası kullanabilirsiniz..

  Bunların hiçbiri yardımcı olmazsa, Dr. Şüpheniz varsa bir dermatoloğa gidin. Bununla kafa derisindeki sivilcelerle mücadele etmek için bir antibiyotik çözümü bulabilirsiniz..

 • Bunu da aklınızda bulundurmalısınız.

  Kafa derisindeki sivilceler vücudun diğer kısımlarında olduğu gibi normaldir ve bu nedenle endişelenecek bir şey yoktur. Ancak küçük sivilceleri sıkmamaya kesinlikle dikkat etmelisiniz. Sıvı saçın içinden çıkıp yayılırsa ciltteki yabancı maddeler daha da yayılabilir ve iltihaplanabilir. Ayrıca saçınıza çok sert davranmayın; özellikle fırçalarken dikkatli olun ve çok fazla şekillendirici ürün kullanmaktan kaçının..

  Saç derisindeki sivilceler çoğu zaman kolayca önlenebilir. Yele altındaki hassas cildin bakımı için genellikle küçük yaşam tarzı değişiklikleri yeterlidir. Sadece saç fırçanızı temizlemek veya yastık kılıfınızı düzenli olarak değiştirmek bile harikalar yaratabilir. Önümüzdeki soğuk mevsim için aşağıdakiler geçerlidir: Saç derisinin daha iyi nefes alabilmesi için kep ve şapkaları zaman zaman uzakta bırakın.


Saglik Haberleri Editörü : Gul_Beyaz
Saglik Haberleri 
Editör : Gul_Beyaz

[ 2023-11-05T21:36:38 ][ Okunma : 153 ]google-newste takip edin