Bu 11 ipucuyla cildinizi ve saçınızı kışa dayanıklı hale getirebilirsiniz.


Bu 11 ipucuyla cildinizi ve saçınızı kışa dayanıklı hale getirebilirsiniz. - Saglik Haberleri

Soğuk rüzgâr yüzümüze çarptığında, cildimiz gerginleştiğinde, ellerimiz çatladığında, saçlarımız kuruduğunda, bakımımızı sıcaklık değişimlerine uyarlamanın tam zamanıdır.

 • Düşen sıcaklıklarla birlikte kuru cilt ve kırılgan saçlar gibi ilk kış belirtileri ortaya çıkıyor. Bu nedenle cilt ve saça uygun bakım kışın özellikle önemlidir.

  Yaklaşan kış başlangıcına en iyi şekilde nasıl hazırlanabileceğinizi ortaya koyuyor. Bu 11 ipucuyla cildinizi ve saçınızı kışa dayanıklı hale getirebilirsiniz

 • 1. Zengin bakım kullanımı

  Hava soğuduğunda yağ bezlerinin faaliyetleri hızla azalır. Aslında cildimizi dış etkenlerden koruyan doğal yağ tabakasından sorumludurlar. Bu, soğuk kıştan sıcak ve kuru, ısıtılmış havaya aşırı geçişle birleştiğinde cildimizin kırılganlaşmasına ve en kötü durumda çatlamasına neden olur. Bu, özellikle zengin kremaya geçmek anlamına gelir. Artık vücut, el ve yüz ürünleri üre, çuha çiçeği yağı veya shea yağı gibi nemlendirici ve nemlendirici maddeler içermelidir. Kırılgan cildin hızla yenilenmesine ve hidrolipid film tabakasının onarılmasına yardımcı olurlar..

 • 2. Ekstra koruma için maske ve serum kullanın

  Yüzdeki gerginlik ve kuruluk hissi ile mücadele etmek için dermatologlar, soğuk mevsimde ekstra nem dozu olarak gündüz kreminin altına yüksek konsantrasyonlu bir serum uygulanmasını önermektedir. Ayrıca kışın haftada iki kez zengin bir maske ile cildinizi şımartabilirsiniz. Dokuyu gece boyunca bırakın. Cildimiz aktif maddeleri en iyi dinlenirken emebilir. Endişelenmeyin, çoğu maske hızla emilir ve yastığınızda iz bırakmaz..

 • 3. Enzim peelinglerini uygulayın

  Kışın cildimiz genellikle solgun ve donuk olur. Enzim peelingi gri pustan kurtulmaya yardımcı olur. Ölü, kuru cilt hücrelerini geleneksel peelinglere göre daha nazikçe temizler ve cildin daha temiz görünmesini sağlar..

 • 4. Güneşten koruyun.

  Kışın cilt ve saç bakımınıza yeterli UV korumasını dahil etmeyi unutmayın. Artık mutlaka 50 faktörlü güneş koruma faktörüne ihtiyacınız olmasa da kışın uzun yürüyüşler veya açık hava sporları sırasında cildinizi en az SPF 15 ile güneşten korumalısınız..

 • 5. Kremi ellerinize uygulayın ve vücudunuzu unutmayın.

  Ellerin derisi özellikle soğuğa karşı hassastır. Ayrıca sadece birkaç yağ bezi vardır, genellikle kuru ve soğuk havayla temas halindedirler ve sürekli stres altındadırlar. Burada yardımcı olan tek şey var: Her yıkamadan sonra iyi bir krem ????uygulayın. Ancak acı çeken sadece eller değil, aynı zamanda vücudun derisi de acı çekiyor. Özellikle kaval kemikleri ve dirsekler kışın kuru, pul pul ve kaşıntılı ciltler için önceden belirlenmiştir. Sebebi: Bu yerlerde yağ bezlerinin sayısı daha azdır. Lipidler ve yatıştırıcı pantenol içeren yağ bakımından zengin cilt bakımı rahatlama sağlar ve cildin çatlamasını önler..

 • 6. Dudak balsamı paketi.

  Dudaklar sıcak tutan giysilerle korunamadığından ve derileri çok ince olduğundan daha düşük sıcaklıklarda özel bakımı hak ederler. Balmumu veya palmiye mumu gibi besleyici maddeler içeren, yağ açısından zengin bir dudak balsamı, dudakların kışın sert ve kırılgan hale gelmesini önler..

 • 7. Banyo yaparken bakım yapın.

  Çok sıcak veya çok uzun süre duş veya banyo yapmamaya dikkat edin. Aksi takdirde doğal lipitler ciltten yıkanarak uzaklaşacaktır. Bu onları kurutur ve bariyer fonksiyonlarını zayıflatır. Nemlendirici duş losyonları veya banyo yağları, vücudun her yerindeki cildin güzel ve esnek kalmasını sağlar..

 • 8. Saçlarınızı tedaviye gönderin.

  Saçlarımızın da buzul mevsiminde ekstra bir bakıma ihtiyacı var. Sıcak hava ve soğuk onları aşırı derecede kurutur ve yün şapkalar ve eşarplar yüzeyi pürüzlendirir. Sonuç: Saçlar donuk ve cansız olur. Bu yüzden ekstra dozda saç bakımı artık bir zorunluluktur. Haftada en az bir kez, bir bakım paketinin uzunluk ve bitişler üzerinde beş dakika kadar çalışmasına izin verin. Mümkün olduğu kadar az sabun içeren yumuşak bir şampuan, kuru saç derimizi korur..

 • 9. Saçınızın uçlarını unutmayın.

  Kuru uçlar, saç yağları ve silikon içeren sıvılarla en iyi şekilde yumuşak ve esnek bir şekilde bakım yapılabilir. Ancak uçuşan tüyler de harika bir şekilde evcilleştirilebilir. Saçınızı yıkamaktan ve çok sıcak fön çekmekten kaçının; her ikisi de saçınızı kurutabilir. Ancak ister kış olsun, ister yaz olsun, şiddetli uçlarınızda çatlaklar varsa tek çözüm kuaföre gitmektir..

 • 10. Asla evden ıslak saçla çıkmayın.

  Saçlar ıslandığında özellikle hassastır. Tıpkı ciltte olduğu gibi saçlarda da kış aylarında doğru bakım özellikle önemlidir. Evden ıslak saçla çıkarsanız saçların bir kısmı donup kırılabilir. Bu nedenle, hızlı bir şekilde yapmanız gerekse bile, saçınızı düzgün bir şekilde kurutduğunuzdan emin olun ve fönleme sırasında daima ısıdan koruyucu kullanın..

 • 11. Çok sık veya çok sıcak duş almayın.

  Bu kış bakım tüyosu hem cilt hem de saç için geçerli. Kulağa ne kadar cazip gelse de, yılın bu zamanında çok sık ve çok sıcak duş almaktan kaçınmalısınız. Sıcak su, dışarıdaki soğuk hava nedeniyle zaten daha hassas olan cildin (kafa) doğal koruyucu katmanına zarar verebilir..


Saglik Haberleri Editörü : Gul_Beyaz
Saglik Haberleri 
Editör : Gul_Beyaz

[ 2023-11-05T20:36:36 ][ Okunma : 63 ]google-newste takip edin