Abdestbozan otunun faydaları nelerdir ne işe yarar?

Abdestbozan otunun faydaları nelerdir ne işe yarar?

"Pimpinella saxisfrage ve poterium spinosum" yani halk arasında abdestbozan otu olarak bilinen bitkinin faydaları saymakla bitmiyor. Boya elde edilen bu bitkinin faydaları nelerdir? Abdestbozan otu faydaları nelerdir? Abdestbozan otu nasıl tüketilir?


Ülkemizde şifalı otlar oldukça fazla tercih edilmektedir. Abdestbozan otu da bunlardan biridir, vatandaşlar ilgiyle abdestbozan otu faydaları nelerdir? sorusunun cevabını arıyor. Özel olarak hazırladığımız içeriğimizde abdestbozan otu faydaları konusunda son bilgileri, güncel detayları bulabilirsiniz.


ABDESTBOZAN OTU NEREDE YETİŞİR?

Abdestbozan otu genel olarak ülkemizde Karadeniz Bölgesi'nin yüksek rakımlı yerlerinde yetişmektedir. Rutubetli yerlerde, yağışın sık olduğu yerlerde yetişir.

ABDESTBOZAN OTU FAYDALARI NELERDİR?

Abdestbozan otunun birbirinden değerli faydaları vardır. Örnek vermek gerekirse; balgam ve teri söktürmesi, vücuda dinçlik hissi vermesi, mide yanmasına iyi gelmesi, ateş düşürücü olarak kullanılması, bademcik şişlerini indirmesi, ciltteki lekeleri temizlemeis en bilindik faydaları arasında yer alır.


Mideyi kuvvetlendirir.
Göğüs ağrılarını dindirir.
Ateş dürürür,boğmaca ve öksürüğü keser.
Baş ağrılarına iyi gelir.
Vücuda dinçlik verir.
Balgam ve ter söktürür.
Burun kanamalarını keser.

Bademcik şişliklerini indirir.
Emziren annelerde süt akışını destekler.
Mide yanmasına iyi gelir.
Bağırsak gazlarını dindirir.
Ciltteki cillerin temizlenmesinde etkilidir.
Astım ve ödemlerde kullanılmıştır.
Çıbanın olgunlaşmasına yardım eder.
Ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi dolayısıyla doğal aspirin olarakta adlandırılır.


ABDESTBOZAN OTU NASIL TÜKETİLİR?

Abdest bozan otu tadı acı olan bir bitki olduğu için ağızda çiğneyerek tüketilmez. Genelde çayı yapılıp içilir. Abdestbozan otu çayını kolaylıkla evde yapabilirsiniz. Öncelikle bir demlik su kaynatın, su kaynadıktan sonra içine abdestbozan otundan birkaç parça içine atın ve 5-6 dakika daha kaynatmaya devam edin. Kaynadıktan sonra altını kapatın ve çayın demlenmesini bekleyin. Tadı acı olduğu için içine bal ilave ederek çayınızı tatlandırabilirsiniz. Bitkinin kökünden yapılan bu çayı birer saat arayla günde 12 çay kaşığı içebilirsiniz.


Ses kısıklığı için de abdestbozan otu toz haline getirilip balla karıştırılarak tüketilebilir. Ayrıca Haziran ve Ekim ayları arasında toplanılan bitki, güneş görmeyen bir odada kurutulduktan sonra baharat olarak da kullanılabilir.


Saglik Haberleri Editörü : Gul_Beyaz
Saglik Haberleri 
Editör : Gul_Beyaz

[ 2023-10-07T11:12:12 ][ Okunma : 214 ]google-newste takip edin