Gözde arpacik neden çikar

Gözde arpacik neden çikar
Arpacik göz kapaklarinin birbirine çarpmasi sonucunda aciyla meydana gelmektedir. Sürekli gözünde arpacik çikanlar bu hastaligin nasil oldugunu bilirler. Arpacigin gözde çikmasinin en önemli nedeni, bagisiklik sisteminin zayiflamasidir. Ancak baska sebeplerde yer almaktadir. Arpacik neden çikar, arpacik nasil geçer sorularinin cevabini makalemizden bulabilirsiniz.

Gözde arpacik çikmasi, insanlarin sik karsilastigi sorunlar arasinda yer almaktadir. Arpacik, genellikle çok önemli bir rahatsizlik olmamakla beraber nadiren cerrahi girisim uygulanabilir.

Arpacik nedir?
Arpacik göz kapaklarinda olan yag bezelerinin sismesi ve orda yara meydana getirmesi durumudur. Göz kapaklarinda yer alan yag bezeleri, gözün yüzeyini kaplayan sebum olustururlar. Bunlar da yag bezleridir, ancak kirpiklerle baglantili degillerdir, gözkapaginin arka yüzüne açilirlar. Burada olusan bir tikaniklik ve enfeksiyon da “iç” arpaciga neden olur.

Yag bezelerindeki tikanma
Bu nedenlerin en basinda göz kapaklarinda meydana gelen yag bezelerindeki tikanmadir. Bu tikanma kandaki yag orani fazla olan kisilerde, daha fazla meydana gelmektedir. Gözde çikan arpacigin bir diger nedeni ise, bagisiklik sisteminin zayif düsmesi durumudur.
Bagisiklik sistemi
Bagisiklik sisteminin zayif düstügü zamanlarda gözde arpacik, dudakta ve agiz kenarlarinda uçuk meydana gelebilir.
Makyaj temizlemeden uyumak
Arpacigin bir diger nedeni arasinda da makyaj malzemeleri vardir. Baskasina ait olan göz kalemlerini veya herhangi bir makyaj malzemesini kullanmak arpaciga sebep olabilir. Ayni zamanda makyajin iyi bir sekilde temizlenmemesi arpaciga neden olan bir diger etkendir.
Yagli yiyecekler tüketmek
Çok fazla abur cubur ve yagli yiyecekler tüketmek de arpaciga neden olabilir.
Stres
Stres cilt hastaliklara davetiye çikartan en önemli nedendir. Dolayisiyla stres ve olumsuz yasam kosullari arpaciga sebebiyet verebilmektedir.

Kronik arpacik nedir?
Arpacik belirli araliklarla çikmaya basladiginda kroniklesmesi sorunu akillari kurcalayabilir. Eger arpaciginiz iyilesiyor ve en az 2 ay sonra tekrar ediyorsa kroniklesmis arpacik sorunu meydana gelmis olabilir.

Bu durum için muhakkak uzman bir doktora danisilmasi gerekir. Uzmana danisildigi takdirde gerekli müdahale ve tedaviler yapilacaktir.

Arpacik meydana geldigi andan itibaren kisiyi rahatsiz etmeye baslar ve kötü bir görüntünün olusmasina neden olur. İki göz kapaginiz bir birine çarptigi andan itibaren aci hissetmeye basladiysaniz muhtemelen arpacik çikmaya hazirlaniyor demektir. Arpacik kendini göstermeden gerekli önlemleri alirsaniz isiniz daha kolay olacaktir

Sicak su yöntemi
Gözünüze sicak suya batirilmis bez ile kompres yaparsaniz arpacik çikmadan, çikmasini engellemis olursunuz.
Beslenmeye dikkat
Arpacik genellikle bagisiklik sisteminin zayiflamasiyla ortaya çiktigi için demir ve vitamin yönünden zengin olan gidalardan beslenin. Sebze agirlikli ve antibiyotik içeren sebzeler iyi gelecektir. Sarimsak yemek de arpacigi hizli bir sekilde geçirir.
Papatya çayi
İyice demlenmis papatya çayini gözünüze tonik gibi uygulayarak da arpaciktan kisa sürede kurtulabilirsiniz.
Patates yöntemi
Patatesin içerisinde bulunan nisasta ve çesitli mineraller arpacigin kisa süre içerisinde yok olmasini saglayacaktir. Patatesi ortadan ikiye bölüp belirli araliklarla göze uygulamak arpaciga iyi gelecektir.
Sarimsak yöntemi
Arpacik tedavisinde sarimsagi yemenizin yaninda, arpacik çikan bölgeye de uygulayabilirsiniz. Sarimsagin içerisinde yer alan antibiyotik kisa süre içerisinde derdinize çare olacaktir. Sarimsagi rendeleyip, arpacik çikan bölgede belirli araliklarla bekletmek tedaviden olumlu cevap almanizi saglayabilir.
Poset çay yöntemi
Arpacigi poset çay yöntemi ile de hizli bir sekilde tedavi edebilirsiniz. Demlenmis ve ilinmis poset çayi gözünüzde bekleterek arpacigi geçirebilirsiniz.

Arpaciktan korunmak için neler yapmak gerekir?

Yukarida da belirttigimiz gibi, arpacik sürekli meydana gelen bir hastalik degildir ancak sürekli olarak arpacik çikmasi ya hastaliginizin kroniklestigini ya da bagisiklik sisteminizin çökmeye basladigini gösterebilir.

Bu nedenle arpacik sürekli çikmaya basladiysa bir uzmana danismaniz gerekebilir.
Ayni zamanda arpacik hastaligindan korunmak için belirli önlemlerde alinabilir. Bu önlemlerin neler oldugunu sizlerle paylasalim…

Arpaciktan korunmanin yollari
Makyaj temizligine önem verilmelidir.
Baskasina ait göz makyaj malzemeleri, kullanilmamalidir.
Yüz temizligini mümkün oldugunca sik yapmak gerekir.
Kirli bez veya havluyla yüz kurulanmamalidir.
Cilt tipine uygun yüz yikama jelleri kullanilmalidir.
Arpacik meydana geldiginde göz hastaliklari, alerjiler ya da cilt rahatsizliklara doktora basvurularak ögrenilmeli ve tedavisi yapilmalidir.


Saglik Haberleri Editörü : Kervanlar
Saglik Haberleri 
Editör : Kervanlar

[ 2017-09-17T17:50:41 ][ Okunma : 1020 ]google-newste takip edin