Aldatan Erken Bir Daha Yapar Mi?

Aldatan Erken  Bir Daha Yapar Mi?
Kadin Erkek iliskisi ilk insandan bu yana günümüzün en çok tartisilan ve tartisilmaya devam eden konularindan birisi. Psikoloji Bilim Doktoru Zafer Akinci, kadin erkek iliskilerinde bu kez mercegi erkekler tarafina tutuyor. Esini aldatan erkeklerin sebeplerini dünyadaki bilimsel arastirmalar esliginde yorumluyor.

Aldatma hiç süphesiz çok önemli bir iliski sorunudur ve belki de dünyada hakkinda en çok yazilan konulardan birisidir. Ülkemizde Cinsel Saglik Enstitüsü Dernegi (CİSED)’in yaptigi arastirmaya göre erkeklerin yaklasik yüzde 58’i, kadinlarin ise yaklasik yüzde 40’i evlilik süresince en az bir kere esini aldatiyor. Bu sonuç aslinda aldatmanin, iliskiler açisindan bir Kangrene dönüstügünün büyük bir kaniti durumundadir.


1.İliskiye bagliligin düsüklügü (iliskide çiftlerin birbirleri ile iletisimi azaltmalari, paylasimin azalmasi dolayisi ile de sevgi baginin azalmasidir.)

2.Cinselligin azalmasi (Cinsellik ile belirli duygularin ve hormonlarin esinizle es zamanli yasanmamasina bagli sevgi baginin azalmasidir.)

3.Asiri disa dönüklük (eslerin sosyal medya araciligiyla veya yüz yüze iletisimle, disariya asiri yönelmis ilginin, esten zamanla uzaklasmasi ve sevgi baginin azalmasi)

4.Aldatmaya karsi hosgörülü tutum ( aldatmanin büyütülmemesi gerektigi, abartmaya gerek olmadigi, bunlarin normal sayilabilecek olaylar oldugu inancinin, beyinde zamanla aldatma egilimini artirma durumu)

5.Aldatmayi onaylayan ve destekleyen bir sosyal ortam içerisinde olmak (arkadaslarin, filmlerin, sosyal medya paylasimlarinin aldatma olaylarini destekleyen yaklasimlari göstermesine bagli beyinde olumsuzlugun normallesme süreci)

Bir kere Aldatan Bir daha Yapar

Aldatma bu sebeplerden kaynaklarsa bile hakkinda çok fazla söylenti ve mit vardir. Bunlardan önemli bir tanesi de “ bir kere aldatirsa yine yapar” söylentisidir.

Klinik Psikolog Kayla Knopp, çok daha ilginç bir çalismasinda daha önceki sadakatsizlik sayisinin gelecekteki davranis üzerinde herhangi bir etki bulamamistir. Bunun anlami bir kere aldatan bir daha yapmayabilir.

“Bir kere aldatirsa yine yapar” hem bilimsel arastirmalarla çelisen yanlis bir inanç, hem de yikici aldatma davranisini tekrar ettiren bir kosullayici zararli bir inançtir. Aslinda “bir kere aldatirsa yine yapar” inanci esimiz için olmasa da çocuklar için geçerli bir yaklasimdir

Aldatma Çocuklari da Etkiler

Aldatmak ile ilgili çalismalariyla taninan ünlü psikolog Dr. Susan Marchant- Haycox; "Eger bir çocuk ebeveynlerinden birisinin digerini aldattigini bilerek yetisirse, bir süre sonra sadakatsizligi kabul edilebilir bir sey olarak algilamaya baslar. Bir yetiskin oldugu zaman da ayni aldatma davranisini yapma ihtimali çok yüksektir."

Gerçi son yillarda bazi uzmanlarin “Coolidge Etkisi “ adini verdikleri bir yaklasimda, aldatmanin erkekler için kaçinilmaz bir gerçek oldugunu ve suçlu olanin ise “Dopamin hormonu” anlatmaya çalistilar. Bu durum ne yazik ki kötü niyetli olmasa da aldatmayi normallestirmeye hizmet eden bir yaklasim oldu

Sadakat karakterdir

British Columbia Üniversitesi’nden Psikolog Dennis Fiorino enerjisi düsmüs, tutkuyu kaybetmis iliskilerde erkeklerin aldatmasi iliskide yeniden canlandirma isine yariyor gibi açiklamalar yapsa da, bu dis agrisini geçirmek için zararli, yasak olan uyusturucu maddeleri kullanmak gibi bir yaklasimdir.


Saglik Haberleri Editörü : anomin
Saglik Haberleri 
Editör : anomin

[ 2018-06-24T17:55:46 ][ Okunma : 779 ]google-newste takip edin