Meyve birçok sağlıklı besin içerir. Ancak ne yazık ki, bazı meyveler de yüksek miktarda şeker içerir ve bu da büyük miktarlarda bize zarar verebilir. Bu meyveler şeker bakımından düşüktür.

Meyvede böyle bir şey var. Bir yandan lezzetli meyveler, vücudumuzun sağlıklı bir şekilde yaşamamız için ihtiyaç duyduğu birçok değerli vitamin, lif, fitokimyasal ve mineral içerir. Öte yandan, birçok meyve türü yüksek şeker içeriğine sahiptir. Şeker sadece dişlerimize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda büyük miktarlarda vücutta iltihaplanmaya neden olabilir ve hastalıkları teşvik edebilir.

Bu nedenle, hangi meyveleri ve hangi miktarlarda yediğimize dikkat etmeli ve özellikle yüksek şekerli olanlardan biraz uzak durmalıyız. Neyse ki şeker oranı düşük ve kan şekerini fazla yükseltmeyen bazı meyve türleri de var.

Düşük şekerli meyveler: Bunlar en iyi 9 düşük karbonhidrat çeşididir

1. kayısı

Kayısı, B ve C vitaminleri ile kalsiyuma ek olarak, vücudumuzun A vitaminine dönüştürebildiği karoten (provitamin A) açısından da zengindir. Ve: 100 gram ağırlık başına sadece 7,8 gram şekerle, şeker bakımından da nispeten düşüktür - bu nedenle onları rahat bir vicdanla yiyebilirsiniz.

2. yaban mersini

Yaban mersini mükemmel bir atıştırmalıktır! Çünkü 100 gramda 7,4 gram şeker ile gerçek hafifler. Ve lacivert-mor renkleriyle sağlığa da faydalıdır. Bunun nedeni ikincil bitki maddeleri olan flavonoidlerdir. Bunlar sırayla bir antioksidan etkiye sahiptir - yani organizmayı zararlı serbest radikallerden korurlar - ve anti-inflamatuardırlar.

3. Karpuz

Karpuzlar yaklaşık yüzde 90 sudan oluşur - bu yüzden mükemmel bir yaz atıştırması ve susuzluğu gidericidirler. 100 gramında sadece 6,2 gram şeker bulunmasıyla aynı zamanda düşük şekerli meyve türlerinden biridir. Ayrıca kan basıncını düşürebilir ve A ve C vitaminleri ile bağışıklık sistemini güçlendirebilirler.

4. Greyfurt

Kim ekşi sever? Greyfurt, A, B, C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum ve magnezyum açısından da zengindir. Ayrıca az şekerli meyve türlerinden biridir - daha doğrusu 100 gramda sadece 5,9 gram.

5. Çilek

Çilek mevsimini kim sevmez ki? Ve neredeyse hiç tereddüt etmeden lezzetli atıştırmalıkların tadını çıkarabiliriz, çünkü çilekler 100 gram ağırlık başına sadece 5.5 gram şeker içerir. Bu onları en uygun düşük karbonhidratlı meyvelerden biri yapar. Ayrıca, portakaldan bile daha fazla C vitamini içerirler.

6. Böğürtlen

Böğürtlen ile yanlış gidemezsin. 100 gramında sadece 4,9 gram şeker içeren lezzetli yaz meyveleri, yoğun renkten sorumlu fitokimyasallar sayesinde güçlü bir antioksidan ve antienflamatuar etkiye sahiptir.

7. Ahududu

Ahududu 100 gramında sadece 4.8 gram şeker ile karşımıza çıkabilmektedir. Bu onları yulaf lapası veya yulaf ezmesi için mükemmel bir tepe yapar - bu meyveler ayrıca büyük miktarlarda sağlığı geliştirici antioksidanlar ve iltihap önleyici maddeler içerir.

8. Limon

Kuşkusuz: bir limon atıştırmalık olarak daha az uygundur. Ancak yine de smoothie'lerde veya lezzetli içeceklerde katkı maddesi olarak harika bir şekilde kullanılabilirler. Çünkü sadece 2,5 gram şekerle limon da düşük karbonhidratlı bir meyvedir. Aynı zamanda vücuda bol miktarda C vitamini sağlarlar ve bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek için mükemmeldirler.

9. Avokado

Evet, doğru okudunuz: botanik açıdan avokadolar sebze değil meyvelerdir. Ve bunların arasında şeker oranı en düşük olanlar arasındadır - yüksek kalori yoğunluklarına rağmen, 100 gramda sadece 0,7 gram şeker içerirler.Avokado, B, C ve E vitaminlerine ek olarak sağlıklı doymamış yağ asitleri açısından da zengindir.


Saglik Editörü : Gul_Beyaz
Saglik 
Editör : Gul_Beyaz

[ 2021-10-24T15:38:27 ][ Okunma : 517 ]google-newste takip edin