Issız Kalan Dünyanın En Lüks Hayalet Kasabası

Issız Kalan Dünyanın En Lüks Hayalet Kasabası

Türkiye'de 600'e yakın mini kaleler Burj Al Babas - muhtemelen dünyanın en lüks hayalet şehri

Parlak beyaz cepheler, gri-mavi çatılı küçük taretler, Gotik esintili pencereler: Burj Al Babas yerleşimindeki evler ünlü Disney kalesini anımsatıyor. Ancak yerleşim yerinin inşasında bir donma var - buraya kimsenin taşınıp taşınmayacağı belli değil.

Burj Al Babas projesi 2014 yılında hayata geçirildi. Her ev veya daha doğrusu mini kale aynı romantik tarzda inşa edildi. Tasarıma bağlı olarak villaların maliyeti 400.000 ila 500.000 dolar arasındadır. Türkiye'nin kuzeybatısındaki Bolu ilinin dağlarında aşağı yukarı aynı olan 587 nesne inşa edildi, aslında 700'den fazla olması gerekiyor.

Türk hamamı, alışveriş merkezleri, oteller, kongre merkezleri, kaplıca ve cami de planlandı. Özel mimari üslubun amacı özellikle yabancı yatırımcıları lüks yerleşime çekmekti.

Türkiye'deki kaleler muhtemelen dünyanın en lüks hayalet şehri

Türkiye'de 600'e yakın mini kaleler Burj Al Babas - muhtemelen dünyanın en lüks hayalet şehri!

Ancak inşaat şirketi "Sarot Group" un planı yürümedi. AD Magazin'den çıkanlar da dahil olmak üzere basında çıkan haberlere göre, planlanan 732 villanın yarısı satıldı, ancak yatırımcıların çoğu projeden çekildi. Bunun nedeni ise Türkiye'nin yıllardır inişli çıkışlı olan ekonomik durumuydu. Sonuç olarak, şirket Kasım 2018'de iflas başvurusunda bulundu. O zamandan beri inşaatta bir donma oldu ve "Burj Al Babas" terk edildi. İnşaata devam etme umutları şu ana kadar boşa çıktı.

O zamandan beri, terk edilmiş hayalet kasaba birçok turistin ilgisini çekti ve çok sayıda YouTube videosunda ve sosyal medya gönderisinde bulunabilir. Alman rapçi Ufo361, ıssız şehirde bir müzik videosu çekti ve YouTube kanalı "Yes Theory", 2021'den Burj Al Babas'ın mini kaleleri hakkında bir belgesel sunuyor.

Türkiye'de 600'e yakın mini kaleler Burj Al Babas - muhtemelen dünyanın en lüks hayalet şehri!

Öyle ya da böyle en az bir kazanan olacak, çünkü komşu Mudurnu kasabası sakinleri projenin sona erdiğini görmekten mutlu olacak. Listelenen eski şehir, 2015'ten beri UNESCO kültürel miras statüsü teklifleri listesinde yer almaktadır. Ve "Burj Al Babas" ile keskin bir karşıtlık olmadan, olasılıklar daha yüksek olabilir. Yani muhtemelen dünyanın en lüks hayalet kasabası muhtemelen bir süre daha ıssız kalacak.


Seyahat Haberleri Editörü : Gul_Beyaz
Seyahat Haberleri 
Editör : Gul_Beyaz

[ 2023-03-26T17:28:08 ][ Okunma : 394 ]google-newste takip edin