Son Guncel | Dünyadan Haberler
Ada devleti Tuvalu yavaş yavaş Pasifik'e batıyor. : Dünyadan Haberler
 • 10.11.2021 21:23:27

  Ada devleti Tuvalu yavaş yavaş Pasifik'e batıyor.


  Ada devleti Tuvalu yavaş yavaş Pasifik'e batıyor.

  Pasifik Okyanusu'ndaki küçük ada devleti Tuvalu'nun varlığı, yükselen deniz seviyeleri tarafından tehdit ediliyor. Dışişleri Bakanı Kofe bunu güçlü görüntülerle netleştirdi: İklim konferansında yaptığı konuşmada suyun içinde duruyordu.

  Denizde kalçaları üzerinde duran Tuvalu adasının dışişleri bakanı, dünya iklim konferansına acil çağrıda bulundu: Glasgow'daki BM iklim zirvesi transfer edilmelidir.

  12.000 nüfuslu Güney Denizi eyaleti Tuvalu, iklim krizinin bir sonucu olarak yükselen deniz seviyelerinin tehdidi altında. Kofe, ülkesi ve diğer düşük atoll ülkeleri için iklim değişikliğinin "ölümcül ve varoluşsal bir tehdit" olduğunu vurguladı.


  Tuvalu, deniz seviyesinden sadece beş metre yükseklikte en yüksek noktasındadır.

  Tuvalu bugün etkilerini hissediyor, diğerleri "yüz yıldır değil" diye devam etti. Ama sonunda, "herkes bu küresel krizin korkunç etkilerini hissedecek" diye uyardı.


  Tuvalus Dışişleri Bakanı Kofe denizdeki konuşması sırasında Resim: REUTERS aracılığıyla

  Ada devleti Tuvalu yavaş yavaş Pasifik'e batıyor . Dünyadan Haberler

  Video ilk olarak Dışişleri Bakanı'nı mavi bir ekranın önünde takım elbise ve kravat takmış olarak yakından gösteriyor. Konuşması sırasında kamera uzaklaşıyor ve Kofe'nin Tuvalu açıklarında sularda kalçalarına kadar indiği anlaşılıyor.


  Dünya "eğriyi almalı" Sularin yüksekligi tehdit ediyor

  Bakan, yüzyılın ortasına kadar küresel iklim tarafsızlığı, iklim yardımı ve küresel sıcaklık artışlarını sınırlamak için 1,5 derece işaretinin "erişilebilir" kalması çağrısında bulundu. Kofe, "Dünyanın köşeyi dönmesini bekliyoruz" dedi.

  Adalara yönelik tehdit nedeniyle yeniden yerleşim uzun yıllardır bir sorun olmuştur. 2014'te Yeni Zelanda, iklim değişikliğini insanların Pasifik adası Tuvalu'dan kaçmak ve bir aileye sahip olmak için bir neden olarak kabul eden ilk sanayileşmiş ülke oldu.


  Haber Ekliyen : keoma[ Haberi Ekleyen] (keoma) | 10.11.2021 21:23:27 | Okunma : 164 ]

  google-news 


 • Site: 0,08 Yuklendi.