11. Kultur Sanat Edebiyat Festivali Aciliyor.


11. Kultur Sanat Edebiyat Festivali Aciliyor. - Edebiyat Haberleri

 • Türkiye Yazarlar Birligi İstanbul subesi tarafindan düzenlenen "11. İstanbul Edebiyat Festivali"nin açilisi Kizlaragasi Medresesi'ndeki etkinlikle gerçeklestirildi-
 • TYB İstanbul sube Baskani Mahmut Biyikli:- "İstanbul, medeniyet cografyamizin mana baskent

  İSTANBUL (AA) - Türkiye Yazarlar Birligi (TYB) İstanbul subesi tarafindan bu yil "Edebiyat ve Gençlik" temasiyla düzenlenen "11. İstanbul Edebiyat Festivali" basladi.

  Gençlik ve Spor Bakanligi, İstanbul Ticaret Odasi, Fatih, Zeytinburnu, Pendik ve Sultanbeyli belediyelerinin destegiyle hayata geçirilen ve Anadolu Ajansi'nin global iletisim ortagi oldugu festivalin açilis töreni Kizlaragasi Medresesi'nde yapildi.

  Nur Haktan'in sunuculugunu yaptigi programda konusan TYB İstanbul sube Baskani Mahmut Biyikli, "İstanbul'a festival çok yakisiyor. İstanbul'a sempozyumlar ve kültürel her türlü çalisma çok yakisiyor. Çünkü İstanbul, medeniyet cografyamizin mana baskentidir. Bu mana baskentinin yetistirdigi sair ve yazarlar da o manayi asla unutmayacak, o maneviyat çerçevesinde üretmeye devam edecekler." dedi.

  Zaman zaman "Edebiyat ve gençlik bitti mi?" diye konusuldugunu aktaran Biyikli, "Bu topraklarda siir de, edebiyat da, ask da, cosku da bitmez. Biz Yazarlar Birliginde gençlerle yaptigimiz her programdan sonra yenileniyoruz ve gelecege dair ümidimizi de yeniliyoruz." degerlendirmesini yapti.

  Biyikli, Yusuf Has Hacib'in "Memleketler silahla alinir ama kalemle korunur" sözünü hatirlatarak, "Buradaki bütün kalem erbabini biz kültür cephemizin askerleri olarak görüyoruz. Buradaki varligimizi da bir kültür nöbeti olarak görüyoruz. İnsallah sizlerin destegiyle bu kültür nöbetini sürdürmeye devam edecegiz." ifadelerini kullandi.

  - "TYB edebiyatin pinari ve kaynagi olmustur"

  TYB Genel Baskani Prof. Dr. Musa Kazim Arican, Türkiye Yazarlar Birliginin 41. yilina gelmis, kültür, sanat ve fikir hayatimiza katki sunmaya çalisan gönüllü bir tesekkül oldugunu animsatarak sunlari kaydetti:

  "Bu mesaleyi yaktiklarinda ülkemizin kültür ortami, edebiyat ortami çok kurakti. Bugün çok güzel faaliyetleri artik birlikte yapiyoruz. TYB bu anlamda edebiyatin pinari, kaynagi olmustur. Festivalin bu yilki temasinin edebiyat ve gençlik olmasi çok degerli. Bu bir marka haline geldi. İstanbul sinirlarini asip artik Türkiye'de ses getiren bir program. İstanbul'un kendinden dogan bir kültür ve edebiyat iklimi var."

  Festivalin ve faaliyetlerin dünyaya açilmasi gerektigini belirten Arican, "Edebiyat, kültür ve sanat sivil ortamda neset ediyor. Resmi ortamlarda sadece yol açabiliyorsunuz, destek olabiliyorsunuz. Edebiyat ocaklarinin tüttügü ortamlar sivil ortamlar. TYB yillardir yazar okullarini israrla sürdürdü. Bu okullardan çok degerli isimler yetisiyor. Bu isimlerin dünyaya açilmasi gerekiyor. Belki uluslararasi bir edebiyat festivaline dönüstürmemiz gerekiyor." seklinde konustu.

  - "Okurla ve yazarla birlikte olmaya devam edecegiz"

  İTO Yönetim Kurulu üyesi Münir Üstün ise İstanbul Ticaret Odasi olarak kiymetli bir organizasyonda yer almaktan mutluluk duyduklarini ve bundan sonra da kalemle, kitapla, okurla ve yazarla birlikte olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

  Üstün, "Türkiye'de kitap okunmuyor, Japonya çok kitap okuyor" gibi haberleri animsatarak, "Ben size güzel haberler söyleyeyim, Türkiye geçen yil yayincilikta Agustos 2018'e kadar dünyada 10'uncu siradaydi. Dünyada yeni baslik yayinlamada İtalya'yi geçmis durumdayiz, Fransa'yla kafa kafayayiz, 65 bin yeni baslikli kitap çikartmaktayiz." dedi.

  Zeytinburnu Belediye Baskani Ömer Arisoy, geçen yildan bu yana degisen tek seyin isbirligi yapilan kurum ve kuruluslarin artmasi oldugunu söyledi.

  Festivale katki saglamaktan memnuniyet duyduklarini vurgulayan Arisoy, "11. İstanbul Edebiyat Festivali'nin gençlerimizin yeni bir dünya kurmalarina katki saglamasini ümit, temenni ve niyaz ediyorum. Hayirli ugurlu olsun, basarilar diliyorum." seklinde konustu.

  Fatih Belediye Baskani Ergün Turan, etkinligin yapildigi TYB İstanbul subesinin bulundugu Kizlaragasi Medresesi'nin Fatih ilçe sinirlarinda yer aldigini animsatarak, bu tür faaliyetlere destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

  Fatih Belediyesi olarak açtiklari 4 kütüphanenin sabah 8'den gece 12'ye kadar çocuk ve gençlerle dolup tastigini ifade eden Turan, "Gençlerde müthis bir potansiyel var, bizler kamu olarak sadece deger üretecek mekanizmalari isletmemiz lazim." dedi.

  Sultanbeyli Belediye Baskani Hüseyin Keskin, "Bu festivali kültür dünyamiza armagan eden TYB İstanbul subesine bir kültür dostu olarak, bir okuyucu olarak özellikle ekibinize katkisi olan herkese hocalarimiza tesekkür ediyorum." ifadesini kullandi.

  - "Her zamanin güzel bir penceresi vardir"

  İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coskun Yilmaz, "Türkiye'de güzel seyler oluyor her zamanin mutlaka güzel bir penceresi ve perspektifi vardir. Mesele zamani ve ani degerlendirmek ve gelecege yönelmektir." dedi.

  Türkiye'de özellikle son yillarda kültür adina çok önemli isler yapildigini hatirlatan Yilmaz, "Mesele ne yaptigimiz, niye yaptigimiz ve nereye dogru gittigimiz sorusuna saglikli bir cevap olusturabilmektir." dedi.

  Yilmaz, faaliyetlerimizin sayisindan ziyade muhtevasinin ve yapilan faaliyetlerin toplumu nereye tasidiginin önemli oldugunu sözlerine ekledi.

  - "Yazmak insani gençlestirir, yeniler, tazeler, diriltir"

  TYB seref Baskani Mehmet Dogan, İstanbul Edebiyat Festivali'nin 11.'sinin yapilmasinin bir edebiyat ve kültür hadisesi oldugunu belirterek, "Türkiye'de çok devamsiz isler oluyor. Bir iki defa parlak kuyruklu yildizlar gibi faaliyetler yapiliyor, arkasi gelmiyor ve bunlar kaybolup gidiyor. Israrla ve kararla sürdürülen Edebiyat Festivali 11. yilinda artik Türkiye'nin kültür ve edebiyat tarihine mal olmus bir faaliyettir." dedi.

  Festivalin TYB'nin süreklilik arz eden faaliyetleri arasina katilan güzel bir etkinlik oldugunu belirten Dogan, sunlari kaydetti:

  "Halis edebiyat hep gençtir. Yazmak insani gençlestirir, yeniler, tazeler, diriltir. Yazmak sorumlulugumuzdur ki insanca varligimizi, yüzyillari, binyillari asarak günümüze tasiyor. Her yazma hamlesi sonsuzluga dogru bir atilis. Yok olmaya karsi bir meydan okuyus. Ezel asinaligini ebede ulastirma gayreti."

  Edebiyatin insanca varligi insa ettigini vurgulayan Dogan, "Yazarligin sanat tarafi, dogrudan yasla iliskilendirilebilir mi? Elbette belirli bir bilgi ve kültür seviyesine ulasmak, olgunlasmak zaman ister. Fakat istisna sayilmayacak bir hayli sairimiz, edebiyatçimiz genç yasta edebiyat alemimizin yildizi olmuslardir. Türk edebiyatinin en büyük ünlü sairleri 20'li yaslarda büyük eserler ortaya koymuslardir." dedi.

  İstanbul Vali Yardimcisi Hülya Kaya, festivale katilmaktan büyük bir gurur, onur ve sevinç duydugunu belirterek, "Türkiye'nin her bir tarafindan gelen yazarlarimiz edebiyatçilarimiz hocalarimizla ve özellikle gençlerle burada bir araya gelmek bizleri ziyadesiyle mutlu ediyor. Biliyorum ki gençlerin içerisinde kaynayan cevherler var. Biz kamu yöneticileri olarak sadece bunu ortaya çikartacak ortamlar olusturabilirsek onlar zaten yollarini bulacaklar." dedi.

  AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan, programin edebiyat sevgisinin ve edebiyata olan ilginin artmasina vesile olmasini temenni etti.

  Geçmisine, edebiyatina ve kültür degerlerine bagli bir milletin önemine dikkati çeken Turan, "Edebiyati olmayan milletlerin medeniyeti olmaz. Milletimizin de bugün itibariyle edebiyatla ilgisi oraninda geleceginden bahsetmek mümkündür." diye konustu.

  Üç gün boyunca 30'dan fazla oturumda 70'in üzerinde konusmacinin edebiyatseverlerle bulusacagi festivalin açilis konusmalari ayrica, isitme engelli katilimcilar için isaret diline tercüme edilerek aktarildi.

  Açilis programina Ali Ural, Ali Haydar Haksal, İsmail Halis, Bahadir Yenisehirlioglu ve belediyelerin kültür müdürlerinin de arasinda bulundugu çok sayida edebiyatçi ve yazar katildi.

  - Festival Programi

  Müzik ve siir dinletilerinin de yer alacagi etkinlik kapsaminda tiyatro ve belgesel film gösterimleriyle kitap hediye edilecek çesitli yarismalar da düzenlenecek.

  Yusuf Kaplan, Ümit Meriç, Savas s. Barkçin, Ahmet Murat, Belkis İbrahimhakkioglu, Aykut Ertugrul, Güray Süngü ve Turgay Anar'in da aralarinda bulundugu çok sayida konusmaci, etkinlik süresince Kizlaragasi Medresesi, Akademi Beyoglu, İstanbul İl Milli Egitim Kütüphanesi, Pertevniyal Lisesi ve Üsküdar Ali Fuat Basgil Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde gerçeklesecek oturumlarda edebiyat ve gençlik iliskisini irdeleyecek.

  "Roman", "deneme", "siir" ve "hikaye" dalinda özel ödüllerin takdim edilecegi festival, 28 Aralik'ta sona erecek.


Edebiyat Haberleri Editörü : Kervanlar
Edebiyat Haberleri 
Editör : Kervanlar

[ 2019-12-27T13:21:13 ][ Okunma : 1018 ]google-newste takip edin